2 grudnia 2023

Producent kanałów wentylacyjnych – przebieg produkcji kanałów

producent kanałów wentylacyjnych

producent kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne odpowiadają za dopływ i wymianę powietrza w budynkach. Aby wentylacja działała sprawnie należy odpowiednio dopasować typ przewodu wentylacyjnego do panujących warunków technicznych w danym miejscu. Kanały wentylacyjne zazwyczaj zamawiane i produkowane są pod indywidualne potrzeby. Pomagają w tym specjalistyczne maszyny.

Co to jest kanał wentylacyjny – producent kanałów wentylacyjnych?

Kanał wentylacyjny to elementarna część wentylacji grawitacyjnej. Taka wentylacja jest niezbędna w każdym budynku. Definicja wentylacji obejmuje cyrkulację powietrza między budynkiem a powietrzem, które znajduje się na zewnątrz budynku. Wentylację można podzielić na:

  • naturalną,
  • grawitacyjną,
  • wentylację mechaniczną
  • hybrydową.

Kanały wentylacyjne są odpowiedzialne za prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej, które polega na wyrównaniu ciśnienia między pomieszczeniami, a strefą z której wychodzi przewód kanałowy.

Podział kanałów wentylacyjnych – producent kanałów wentylacyjnych

Kanał wentylacyjny to element, który można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza grupa dotyczy kształtu. Pod tym względem są następujące kanały wentylacyjne:

  • prostokątne kanały wentylacyjne, które stosuje się w obiektach o charakterze stricte przemysłowym, produkcyjnym albo usługowym. Co je wyróżnia? Przede wszystkim nie są wysokie, ale zachowują bardzo dużą przepustowość powietrza.
  • okrągłe kanały wentylacyjne – to najczęściej stosowany typ kanałów w budownictwie mieszkaniowym. Dlaczego? Ponieważ są bardzo łatwe w montażu i wymagają zastosowania bardzo dużej ilości izolacji. Innowacyjnym rozwiązaniem są kanały wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Mają niewielką średnicę. Łatwo więc można je zamaskować w tynkach, stropach czy w wylewkach.
  • owalne kanały wentylacyjne są jakby swoistym kompromisem między prostokątnymi, a okrągłymi kanałami wentylacyjnymi. Przede wszystkim podczas montażu wymagają mniej izolacji. Osiągają większą przepustowość niż okrągłe kanały wentylacyjne.

Drugi podział kanałów wentylacyjnych opiera się na rodzaju materiału, z jakiego zostały wyprodukowane. Ze względu na materiał, kanały wentylacyjne dzieli się na:

  • sztywne kanały wentylacyjne. Te produkty są wykonane ze stali, ocynku bądź metalu. Z tego rodzaju materiałów produkuje się kanały wentylacyjne prostokątne, a także kanały okrągłe, które są zazwyczaj wykorzystywane w budynkach przemysłowych, rzadziej – w budownictwie mieszkaniowym – indywidualnym i wielomieszkaniowym. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość oraz wyjątkowa odporność na różne niekorzystne czynniki mechaniczne. Problem istnieje w ich przypadku z izolacją akustyczną, której poziom należy zwiększyć przy wykorzystaniu różnego typu tłumików.
  • elastyczne kanały wentylacyjne produkuje się z metalizowanej folii PCV. Tworzywo sztuczne stosowane jest do budowy złączek oraz innych, niezbędnych elementów, które wchodzą w skład instalacji wentylacyjnej. Warto pamiętać, że nie wystarczy tu jedna warstwa izolacyjna. Istniejącą izolację należy dodatkowo wzmocnić osobną warstwą.