26 lutego 2024

Notariusz – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

notariusz katowice

notariusz katowice

Planujesz zakup mieszkania lub jego sprzedaż? Potrzebujesz spisać intercyzę w związku ze zbliżającym się ślubem? Okazuje się, że zarówno w jednej, jak i drugiej sprawie niezbędna będzie pomoc specjalisty, jakim jest notariusz Katowice. Sprawdź, co należy do jego obowiązków i kiedy jeszcze może Ci pomóc.

Czym zajmuje się notariusz Katowice?

Głównymi zdaniami, jaki wykonuje notariusz Katowice jest sporządzanie poświadczeń o charakterze notarialnym. Zalicza się do nich między innymi:

  • intercyzę,
  • umowę sprzedaży nieruchomości,
  • sprawy spadkowe.

W sytuacji, w której chcesz kupić mieszkanie lub je sprzedać powinieneś podpisać odpowiedni rodzaj umowy. Sporządza ją notariusz Katowice. Jest to tak naprawdę finał transakcji pomiędzy stroną kupującą i sprzedającą.  Przy sporządzaniu tego typu umowy muszą być obecne wszystkie wymienione w niej strony. Dokument zostaje następnie odczytany, a osoby, których ona dotyczy poświadczają ją podpisem.

Czy notariusz działa szybciej niż sąd?

Sprawy spadkowe, które rozstrzyga się za pośrednictwem sądów, mogą trwać nawet kilka lat, zanim zostaną rozpatrzone. Istnieje jednak znacznie szybszy sposób, aby sprawę spadkową zamknąć już w jeden dzień. Jak to możliwe? Wszystko dzięki dokumentowi określanemu mianem poświadczenia dziedziczenia, który sporządza notariusz Katowice. Ma on dokładnie taką samą moc jak orzeczenie sądowe. Jedynym wymogiem koniecznym do spełnienia w celu jego sporządzenia jest konieczność zgromadzenia w biurze notarialnym wszystkich stron ujętych w testamencie oraz ich ogólna zgoda na sporządzenie dokumentu w formie aktu.

Korzystając z usług notariusza, można liczyć na poświadczenie podpisu, czy zgodności kopii dokumentów. Za pośrednictwem tego specjalisty można również przygotować różnego rodzaju oświadczenia, czy testament.