2 grudnia 2023

Jak kupić działkę budowlaną

Jak kupić działkę budowlaną we właściwy sposób?

Jak kupić działkę budowlaną? Wydaje się to skomplikowanym procesem i na pewno bardzo kosztownym. Wcale jednak nie musi tak być. Jeżeli pamiętasz o kilku zasadach, a także ustalisz szybki swoje potrzeby – na pewno nie będziesz zawiedziony swoim wyborem. 

Wybierz odpowiedni rodzaj działki

Obecnie w Polsce funkcjonują 3 rodzaje działek. To ważne, aby zwrócić uwagę na typ działki, którą jesteś zainteresowany. Na takiej działce można bowiem wybudować tylko jeden rodzaj zabudowy.

działka mieszkaniowa

To najpopularniejszy rodzaj działki. Może na niej powstać dom z przyległościami, np.: garaż, czy szopa. Na takim rodzaju działki można prowadzić także działalność gospodarczą. Można więc wybudować także sklep czy dowolny warsztat. 

działka rolna

Działka rolna służy pod uprawę rolną oraz hodowlę zwierząt. Taką działkę może kupić osoba, która wykaże, że prowadzi działalność rolną. 

działka siedliskowa

Działka siedliskowa tak na prawdę jest częścią działki rolnej, na której można zbudować dom i zabudowania gospodarskie, np.: stodołę i oborę. Ją także może kupić osoba, która jest rolnikiem.

Jak kupić działkę budowlaną
Jak kupić działkę budowlaną

działka przemysłowa

To działka, nierzadko o dużym areale, przystosowana pod działalność przemysłową. Można na niej postawić np.: fabrykę. Działalność taka może być jednak prowadzona tylko w granicach takiej działki. Takie działki najczęściej są położone z dala od innych zabudowań, tak aby działalność przemysłowa nie była uciążliwa dla okolicznych mieszkańców.

Jak kupić działkę budowlaną? Wybierz odpowiednią wielkość działki

Wielkość, a także kształt działki powinieneś dopasować do tego, co chcesz wybudować i jakiej wielkości. Zależy to nie tylko od wielkości samego domu. Musisz do tego też doliczyć inne zabudowania, np.: garaż. Jeżeli ma to być garaż na jeden samochód, to musi on zajmować minimum 20 m2. Im więcej będzie samochodów – tym garaż będzie większy. Warto zwrócić także uwagę na tereny, które nie będą zabudowane – taras, ogród, czy choćby podjazd. 

Musisz pamiętać także o tym, jak daleko dom powinien znajdować się od granic działki. Przykładowo, ściana z oknem musi znajdować się 3 metry od granicy działki.

Także kształt działki ma znaczenie. Wąska działka, nawet duża, będzie trudniejsza do zabudowy, niż ta o regularnych kształtach. Dobrze jest także, gdy znajduje się ona na stosunkowo płaskim terenie. Tu równie łatwiej będzie zagospodarować cały teren. 

Jak kupić działkę budowlaną? Sprawdź plan miejscowy

Dzięki znajomości miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego unikniesz przykrych niespodzianek. Możesz sprawdzić, czy w przyszłości koło Ciebie nie pojawi się droga lub inna infrastruktura, która może uatrakcyjnić położenie działki. Lub wręcz przeciwnie. Sprawdzisz, czy któraś z działek nie jest np.: działką przemysłową, co może sprawić, że pojawi się tam uciążliwa fabryka. 

W takim dokumencie sprawdzisz także, czy nie ma ograniczeń dotyczących samej zabudowy na działce, np.: jej wielkości, wysokości czy estetyki (zwłaszcza w przypadku, gdy w okolicy jest zabytkowa architektura)

Plan miejscowy to formalny dokument. Możesz się z nim zapoznać w Urzędzie miasta lub starostwie