18 sierpnia 2022

Elastyczna deska elewacyjna – co to jest i jak dopasować?

elastyczna deska wykończeniowa pozwoli ci na stworzenie domu z ciekawym detalem

Drewno to idealny pomysł na wykończenie domu. Budynek wygląda w ten sposób znacznie ładniej i cieplej, dodatkowo izoluje np.: przed zimnem. Niestety, jest to dość drogi materiał. Można go jednak zastąpić podobnym materiałem. To elastyczna deska elewacyjna. Czym ona jest?

Z czego wykonana jest elastyczna deska elewacyjna? 

Deska elastyczna nie jest wykonana z drewna, a jedynie materiału drewnopodobnego. Może to być:

  • kompozyt kwarcowy
  • żywica akrylowa
  • poliester

Zdarzają się także deski elastyczne, których rdzeń wykonany jest ze styropianu. Następnie rdzeń pokrywany jest materiałami, które imitują drewno, a także zabezpieczają rdzeń. 

Elastyczną deskę można pokryć różnorodnymi barwnikami, które mogą imitować niemal dowolne drewno, także egzotyczne. Można tu zastosować wiele różnych kolorów i wzorów, co bardzo dokładnie odwzorowuje wygląd naturalnej deski. W ten sposób producent otrzymuje efekt 3d.

Ile kosztuje deska elastyczna?

Elastyczna deska elewacyjna jest znacznie tańsza, niż tradycyjne drewno.  Za rolkę o długości 260 cm przeciętna cena wynosi 40-60 zł. Zdarzają się jednak deski o cenach znacznie niższych – 20-30 zł. W niektórych przypadka jednak trzeba zapłacić nawet 100 zł.

Skąd takie wahania cen? Zależy to od:

  •  materiału wykonania, 
  • struktury 
  • koloru deski 
  • szerokości. 
  • wytrzymałości i odporności na warunki zewnętrzne

Ceny są też zwykle wyższe w sklepach stacjonarnych, niż internetowych. 

Warto zauważyć, że w przypadku tej deski nie dochodzą koszty eksploatacji. Nie musisz wydawać pieniędzy na lakierowanie i zabezpieczenie desek. Elastyczna deska elewacyjna laminowana jest jeszcze w fabryce, a powłoki nie trzeba odświeżać. 

Elastyczna deska elewacyjna
Elastyczna deska elewacyjna

Na czym polega montaż?

Montaż elastycznej deski jest bardzo prosty. Tak prosty, iż nie wymaga pomocy wyspecjalizowanych monterów.  Deskę należy przymocować bezpośrednio do gładkiej, otynkowanej ściany. Musi być ona sucha i wcześniej oczyszczona. 

Elastyczną deskę należy przyciąć na wymiar i wyrównać jej brzegi. W miejscu przymocowania deski na ścianie wyznaczyć odpowiednie miejsce, a następnie należy nałożyć tam zaprawę klejową. Do tego miejsca następnie należy przyłożyć przygotowaną wcześniej deskę. Należy jedynie jeszcze poczekać na całkowite wyschnięcie kleju.

Deska elastyczna a deska drewniana – porównanie materiałów

Elastyczna deska przypomina bardzo naturalne drewno. Jest jednak znacznie łatwiejsze w montażu. Nie wymaga bowiem pomocy specjalistów. Jest także znacznie tańsza, niż deska z naturalnego drewna. Warto wiedzieć, że deska elastyczna po zamontowaniu nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów, np.: bejcowania.Przez to nie tracisz czasu, ale także pieniędzy. 

Nadaje się się także do wypełnienia nietypowych kształtów, np.: zaokrąglonych rogów. Łatwiej jest także wypełnić elastyczną deską trudno dostępne miejsca, np.: gzymsy i rogi. 

Warto jednak wiedzieć, że elastyczna deksa wykonana jest ze sztucznych materiałów, nie jest więc tak ekologiczna, jak naturalne drewno. Wprawny obserwator z bliska zauważy także, że materiał jedynie odwzorowuje wygląd drewna.