2 grudnia 2023

Boazeria angielska – sposób na eleganckie ściany

Boazeria angielka pomoże urządzić ci dom w eleganckim stylu

Boazeria angielska to coraz częstszy element ozdobny w polskich mieszkaniach i domach. Czym jednak jest tak naprawdę i gdzie najlepiej się sprawdzi?

Co to jest boazeria angielska? 

Boazeria tego to drewniane obicie ścian. Nie jest to jednak ozdoba, która było modna w Polsce jeszcze 20-30 lat temu – czyli lakierowane deseczki na całej długości i szerokości ściany. 

Boazeria wykonana jest z kilku elementów. Słupków, listew i gzymsów. Ale ich najważniejszym elementem są środkowe płyty. Mogą to być:

  • płyciny
  • kasetony
  • pionowe panele

Panele tego typu najczęściej układa się tuż nad ziemią i nie sięgają wyżej, niż 90 cm nad podłogę. 

Istnieją jednak boazerie, które nie składają się z kilku elementów, jedynie “udają” tradycyjne kształty. Te jednak wykonane są z innych materiałów, niż tradycyjna boazeria. 

Z czego wykonana jest angielska boazeria?

Tradycyjna angielska boazeria wykonana jest z drewna. Może być ona wykonana z jasnych desek, np.: sosny. Częściej jednak spotyka się ciemne rodzaje desek, np.: mahoniu, czy dębu.

Obecnie jednak częściej można spotkać boazerię wykonaną z płyty MDF. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu. Pozwala także na większe możliwości aranżacji. Taką płytę łatwiej jest pomalować w różnorodnych kolorach. Najpopularniejsze są bardzo jasne kolory – głównie biel i szarość. Materiał jest też elastyczny i zachowuje swoje właściwości nawet po przełamaniu, czy przecięciu

Jak zamontować boazerię angielską?

Montaż boazerii zależy od tego, na jaki rodzaj się zdecydowałeś. Boazeria drewniana składa się najczęściej z zestawu elementów pasujących do siebie.

Montaż boazerii odbywa się w kilku etapach, ale nie jest to skomplikowane. Jedyne czego potrzebujesz to klej montażowy. Ważne jest także, aby ściana była odpowiednio przygotowana. Musi być odtłuszczona, a pomieszczenie powinno mieć niską wilgotność.

Najpierw należy przymocować cokoły na dole, później słupek pionowy. Pomiędzy tymi elementami powinien znaleźć główny element – kaseton lub płycina. Dopiero później powinieneś przymocować cokół górny. Jeżeli zdecydowałeś się na gzyms ozdobny i listwę dolną, powinieneś je zamocować na końcu. 

Boazeria z płyty MDF wykonana jest w całości z jednego elementu. Wystarczy więc, że całą płytę przymocujesz do ściany za pomocą odpowiedniego kleju montażowego. Jest to więc prostsze, niż w przypadku drewnianych elementów.

Gdzie nadaje się boazeria angielska?

Boazeria dodaje pomieszczeniom niesamowitej elegancji i przytulności. Sprawdzi się  w mieszkaniach zarówno nowoczesnych, jaki urządzonych w stylu retro. By jednak uzyskać tę elegancję, nie można pomalować boazerii na intensywny kolor. Nie spotyka się tego rodzaju boazerii w intensywnych kolorach. Będą jednak doskonale kontrastować z mocnym kolorem ścian lub wzorzystą tapetą.

Boazerię tego typu możesz spotkać najczęściej w sypialniach i salonach. Może być jednak ozdobą niemal każdego pomieszczenia – korytarzy, pokojów dziecięcych, domowych biur a nawet klatek schodowych. To czyni z boazerii angielskiej bardziej uniwersalną ozdobę, niż może się wydawać.